Yazan:tamirkolik / Kategori / 0 Yorum

Reballing İşlemi Nedir ?

Rablling İşlemi; Laptop ekran kartlarının arızalanması sonucunda ekran kartının üzerindeki eskiyen tüm lehim toplarının çıkarılması ve yenilenmesi işlemidir.

Reballing işlemi nasıl yapılır yazımıza reballing işlemi nasıl yapılır adlı yazımızdan bakabilirsiniz.

Mühendisler BGA devrelerini, çip ile kart üzerinde çizili devreler arasında tam teması sağlayacak şekilde tasarlarlar. Isınma, gerilme gibi sebeplerden dolayı zaman içinde lehim toplarının oluşturduğu bağlantılar kopar ve BGA yongalarının çalışmasını sürdürmek için bunların yenilenmesi gerekir.

Reballing işlemi genellikle bilgisayarların, dizüstülerin ve oyun konsollarının ana kartları üzerinde yapılır. Sorun yaratan parça ise genellikle ekran kartının çipidir. Bu çip üzerindeki lehimlenmiş bağlantılar zaman içinde bozulur ve çoğu durumda tamir edilmesi gerekir.

Bozulmuş lehim bağlantıları karşımıza çeşitli sorunlarla birlikte çıkar. Bazen oyun oynarken ya da bir video görüntülerken bilgisayarın ekranı aniden siyaha döner ve boş ekran dışında hiçbir şey gelmez. Bilgisayarınızın yanı sıra oyun konsolunda da benzer bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Ekranın tümünde oluşan dikey – yatay çizgiler ya da noktalar da bozulmuş lehim bağlantılarından kaynaklanabilir. Hatta bazen bu yüzden sisteminiz başlatılamaz.

NOT: Arızalı olan özellikle anakart arızaları olan cihazınızı lütfen uzman teknisyenleri olan ama en önemlisi bga rework cihazı olan firmalara veriniz. Çünki, örnek olarak ekran kartı arızalı olan bir cihazınız var. Bunda yapılması gereken işlem chipset reballing işlemidir. Chipset reballing işlemi ise bga rework cihazları ile yapılır. Bga cihazı olmayan laptop tamir firmaları ise sıcak hava cihazları ile chipseti sökmeye çalıştıklarından tüm yolları yakarlar. Böyle olunca da ekran kartı tamiri mümkün iken bırakın tamir etmeyi ekran kartının değişim işlemini bile yapılamaz hale getiriyorlar. Bu sefer anakartınızı değiştirmek zorunda kalırsınız.

Laptop ekran kartı tamiri konusunda uzmanlaşmış firmamız; Garanti süresi dolmuş veya garanti dışı kalmış; laptoplarınızın ekran kartı tamirini 6 ay işçilik garantisi altında yapmaktayız.

Sizinde ekran kartı arızalı olan bir cihazınız var ise bizlere güvenle gönderebilirsiniz. Tüm Türkiye ‘ye kargo hizmetimiz vardır.