Laptop Chipset Tamiri - Değişimi | İstanbul ' un En İyi Servisi

Laptop chipset tamiri ve değişimi konusunda binlerce referansımız ile İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye 'de ki, müşterilerimize 20 yıldır çözüm sunmaktayız. Uzman kadromuz ve gerekli teknik ekipmanlarımız ile (bga cihazı dahil) tam donanımlı olan servisimizde; Garanti süresi dolmuş veya garanti dışı kalmış; Acer, asus, casper, dell, exper, fujitsu, hp, i life, grundig, lg, lenovo, msi, monster, packard bell, samsung, sony vaio ve toshiba dizüstü laptop bilgisayarlarda chip tamiri ve çip değişimi işlemini uygun fiyat avantajı, 3 ay garanti süresi ve en geç 48 saat içinde sonuçlandırarak yapmaktayız.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye 'nin her yerinde ki müşterilerimize laptop tamiri hizmetini vermekteyiz.

laptop chipset tamiriServisimize getireceğiniz notebooklarınızın tüm arızaları ücretsiz olarak tespit edilir onayı alınan arızalı ürünün tamir işlemine başlarız. Onayı alınmayan arızalı ürünlerinizin tamirine ücret almıyoruz.

Laptoplarda ki Chipset Nedir ?

Laptop anakartlarında bulunan chipler, bir bilgisayar sisteminde yonga seti, işlemci, bellek ve çevre birimleri arasındaki veri akışını yöneten "Veri Akışı Yönetim Sistemi" olarak bilinen tümleşik bir devrede bulunan bir dizi elektronik bileşendir. Yonga setleri genellikle belirli bir mikroişlemci ailesiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Laptop Chipset Arızası Nedir ?

Notebooklarda rastlanan arızalardan çoğu “Chipset” arızasıdır. Notebookların aşırı ısınması, soğutma ünitelerinin tıkanması, yatak, çekyat yada koltuk üstünde kullanılmasından dolayı soğutma sistemleri hava alamayarak cihazı soğutamamakta, bu durum chipset adı verilen anakart üzerinde monteli entegre yada entegreleri kullanılmaz hale getirmektedir.

NOT: Çoğu servisin, “bu cihaz hurda artık” yada ”anakartın değişmesi gerekli” diyerek müşteriye iade ettiği notebookların chipleri değiştirildiği takdirde çalışır duruma gelmektedir. Sayılı firmalarda bulunan BGA Rework Station chipset montaj ve sökme cihazlarımız ile chipsetler, anakartın üzerinden sökülerek yenisi ile değiştirilmektedir. Bu şekilde müşteri, anakart satın alma maliyettinden kurtulmakta, chipseti değişen cihazı tekrar çalışmaktayız.

Laptoplarda Chipset Arızası Olduğu Nasıl Anlaşılır?

laptop chipset arızası nasıl anlaşılırLaptoplarda chipset arızasının olup olmadığını anlamak için (dışarıdan görünen) aşağı da ki saydığımız madde yada maddeler başınıza geldi ise chipset arızası olmuş demektir.

 • Laptop hiç açılmaz,
 • Açılırken birden kapanır,
 • Reset atar,
 • Siyah ekranda kalır,
 • Ekranda yazılar silik şekilde yani çok az görünür,
 • Çok yavaş açılır,
 • Çok yavaş çalışır,
 • Taktığınız usb ürünler (çevre birimleri) görünmez,
 • Ekranda titreme, renkli çizgiler veya donmalar olur,
 • Ekranda kare kare renkli kutu tarzında karecikler oluşur,
 • Ekran üzerinde çeşitli renkli yatay yada dikey çizgiler oluşur,
 • Mavi ekranı hatalarının artar,
 • Yanmış veya erimiş plastik kokusu gelir,
 • Kilitlenmeler olur,
 • Işıklar dahi yanmaz.

Laptoplarda Chipsetler Neden Arızalanır ?

Laptoplarda chipset arızası oluşmasının ana nedeni tabi sıvı teması yada darbe olmadıysa ISINMADIR. Laptopunuza en az yılda bir periyodik bakım yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde soğutma bölgesi ve ızgaralar zamanla, toz ve benzeri maddelerle dolmaya başlar. Buda hava sirkülasyonunu olumsuz etkiler. Soğutmayı başarılı yapamayan bilgisayarınız belirli işlemlerde haddinden fazla ısınacağından dolayı donma, geç algılama, performans kayıpları ve bir süre sonra görüntü gelmemesine sebep olur. Ekrandaki görüntüler parça parça olacaktır, çizgiler, garip nesneler, 3 bip uyarısı gibi belirtiler meydana gelecektir. Yeterli soğutmayı yapmayan bilgisayarınız, termal macun denilen ısı ileten maddeyi de etkisiz hale getirir.

laptop chipset tamiri değişimi fiyatları ne kadarLehim hücreleri belirli ısılarda genleşir ve zamanla lehimler çürür. Birçok firmanın yaptığı gibi sadece ısıtılıp müşteriye teslim edilmesi doğru değildir. Firmamız bu tarz onarımlarda lehim yenileme uygulamasına gitmektedir. Bu işlem için de 180 gün garanti vermekteyiz.

Laptoplarda Chipsetler Tamir mi Yoksa Değişim mi Olmalı ?

Laptoplarda chipset arızaları maalesef çok yaygındır. Ayrıca birden fazla chip vardır. Bu arızalanan chipin durumuna göre değişir. Oluyorsa tamiri olmuyorsa yenisi ile değişimidir. Tamir olursa elbette sadece işçilik ücreti alınacağından fiyat daha uygun olur. Değişimlerde ise ekstradan birde chip ücreti olur. O yüzden tamir en mantıklısıdır AMA işini bilen bu işe yıllarını vermiş özellikle BGA cihazları olan şema bilen firmalar yapması gereklidir.

Laptop Chipset Değişimi yada Tamiri Nasıl Yapılmalıdır ?

Laptop chipset tamir yada değişimleri bga cihazı ile yapılmalıdır. Bga cihazı olmayan firmalar chipi sökmek için sıcak hava cihazlarını kullanarak ısı verdikleri için ısıyı direkt chipsete veremiyorlar bu durumda da chipin etrafında ki yolların yanmasına sebep olmaktadırlar. Bu durumda anakart değişimine gidilmektedir.

Reballing (Yeniden Bacak Yapılandırılması - Top Dizme) İşlemi Nedir ?

Reballing; Notebook anakartı üzerinde monteli olan (lehimli) chipset’in BGA Rework cihazıyla sökülmesi, sökülen chipset in eski bacaklarının (chipset üzerinde bulunan lehim toplarının) temizlenmesi ve bacakların (top) yeniden dizilmesi işlemi demektir.

Laptop Chipset tamiri ve değişimi nasıl yapılırNot: Bu işlem çalışan her chipset tamirinde sağlıklı sonuçlanmamaktadır. Chipset arızası veren cihazın chipset entegresinin yanmamış olması gerekmektedir. Bu chipset cihaz üzerinden sökülüp, yeniden dizilip takılmadan chipsetin sağlam olup olmadığı anlaşılamaz.

Laptoplarda Chipset Isıtma İşlemi Nedir ?

Laptop chipleri anakart üzerinde ki entegrelerdir. Bunlar bozulduğu zaman cihazınız açılmaz, açılır görüntü vermez vs kısacası ölüdür. Hayata döndürmek ise iki şekilde olur. Chip ya (reballing) dediğimiz işlem yani tamir edilecektir yada direkt değişecektir. İşte burada bga cihazı olmayan firmalar chipleri sökmek için sıcak hava cihazlarını kullanırlar. Bu durumda da dediğimiz gibi chipin etrafında ki yollar yanar ve anakart değişimine gidilir. Chipset ısıtma işlemi budur.

Soru: Bu durumda sıcak hava cihazları da bga cihazlarının da görevi aynı yani chipi anakarttan sökmek, doğrumudur ?

Cevap: Aslına bakarsanız öyle ama bir iki fark var işte. Nedir Onlar ?

1- Sıcak hava cihazı ile ısının derecesini ayarlanamaz. Bu durumda chipi yakarsınız !

2- Sıcak hava cihazlarında ısıyı direkt chipin üzerinde tutmalısınız aksi takdirde bu seferde anakartı yakarsınız.

O yüzden chip sökme işlemini kesinlikle ama kesinlikle bga cihazı ile yapıyoruz 😉

Laptop Bga Cihazı ve Reballing İşlemi Nedir ?

Bga; Laptop anakartları üzerinde ki chiplerin ısıtılarak (ısı sadece chipin üzerine verilir) sökülmesine yarayan makinenin adıdır.

Reballing ise; Chipin altında ki topların tekrardan dizilmesi işlemine denir.

Bga onarım diye bir tabir vardır o da; Bga cihazı ile yeniden top dizle işleminin adıdır. (Gereksiz bir cümle 🙂

Laptop Chipset Tamir ve Değişim Fiyatları Ne Kadar ?

Laptop chipset tamiri yada değişim fiyatını net verebilmek için anakartın üzerinde ki hangi chipin yandığını ve o chipin model numarasını bilmemiz gerekmektedir.

Laptop Chipset Tamiri ve Değişimi Konusunda Google Etiketlerimiz;

 • laptop chipset tamiri
 • laptop hastanesi
 • laptop çip tamiri değişimi istanbul
 • laptop chipset tamiri kadıköy
 • notebook tamirci
 • laptop chipset tamiri tavsiye
 • en iyi laptop tamircisi
 • laptop chipset değişimi fiyatları ne kadar
 • laptop teknik servis
 • laptop chipset tamir fiyatları ne kadar
 • en yakın bilgisayar tamircisi

Tavsiye Edilmiş Uygun Fiyatlı En İyi Laptop Tamir Firması

Tavsiye edilmiş uygun fiyatlı en iyi laptop tamir firması ünvanını, biz değil, sorunlarına hem uygun hemde hızlı çözüm sunduğumuz müşterilerimiz vermiştir. Gerek son kullanıcı, gerek şirket, gerekse kurumlara uzman teknik ekibimiz, profesyonel ekipmanlarımız, uygun fiyatlarımız ve güler yüzlü satış temsilcilerimiz ile hizmet vermeye devam etmekteyiz.

İstanbul Kadıköy dışında başka şubemiz yoktur.

Neden Size Güvenmeliyim Ve Sizi Tercih Etmeliyim ?

Asıl soru bu aslında. Öncelikle, bizler 20 yıllık bir tecrübeye ve uzman kadrodan oluşan bir yapıya sahip olan kurumsal bir bilgisayar firmasıyız. Sadece son kullanıcılara değil kurumsal firmalara da hizmet vermekteyiz. Firmamızda kullanılan ürünler orjinal olup hepsi 1 yıl garanti kapsamında satılmaktadır. Yapılan tüm işlemler kayıt altına alınarak yapıldığından her müşterimizi çok iyi tanırız. Fiyatlarımızı elimizden geldiğince esnek tutmaya çalışıyoruz.

Ayrıca, Google 'da 1. sayfada olmamız ve 1 tane bile olumsuz yorumumuzun olmamasının da sizlere güven telkin edeceğini düşünmekteyiz. Bu arada maalesef sektörümüzün geldiği nokta öyle bir duruma geldi ki, insanlar bilgisayarlarını servise bırakamaz oldu. Bizde bu noktada hemen yapılabilecek arızaları müşterilerimizin gözü önünde yapmaya karar verdik. Teknik servisimizi de sizlerin görmesi için dizayn ettik yani herşey göz önünde ve şeffaf. İşte bu yüzden güvenilir bir firma olduğumuzu düşünmekteyiz.

İstanbul 'da bir çok laptop tamiri yapan firmalar varken, cihazınızı vereceğiniz bilgisayar firmasını iyi araştırın, zamanınızı, paranızı ve verilerinizin güvenliğinizi riske atmayın.

Türkiye 'nin Her Yerine İndirimli Kargo Hizmetimiz Vardır

Türkiye 'nin neresinde olursanız olun, arızalı olan cihazınızı bizlere sürat kargo 1220430336 anlaşma kodu ile indirimli olarak gönderebilirsiniz.

Teknik Servisimize Gelecek Müşterilerimizin Dikkatine

Ürün stoğu ve servis yoğunluk durumu anlık olarak değiştiğinden sizleri bekletmemek adına randevulu sistemle çalışmaktayız. Bunun için gelmeden önce 0216 405 12 69 dan bizi arayarak yada 0536 297 14 34 whatsapp hattımıza yazarak kayıt oluşturmanızı rica ederiz.

Laptop Arızaları ve Tamir İşlemleri Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Tamir Sırasında Bilgilerim Silinir Mi ?

Hayır. Hiç bir şekilde silinmez.

Müşterilerimizden Yorumlar

murat tarum
murat tarum
2022-11-15
Merhaba buradaki yorumlari okuyup size güvendim. Istanbul'da değilim ama Persembe günü Dell xps 15 cihazimi akrabam vasitasiyla oluyorsa tamiri icin size yollayacagim. Yani sizden bir hizmet yada geri dönüs almadan hatta iletisime dahi gecmeden yaziyorum. Selamlar.
Ender M. Eksioglu
Ender M. Eksioglu
2022-11-15
Dizüstü bilgisayarımın menteşesini kısa sürede ve profesyonel şekilde tamir ettiler. Tavsiye edebileceğim bir işletme.
Doğuşcan Kipkaya
Doğuşcan Kipkaya
2022-11-03
Casper marka biz notebook sahibiyim ekranında kırıkları mevcuttu bir kaç yerle görüşme sağladım ve olumlu pozitif bi yanıt alamadım ama sağolsunlar tamirkolik ailesi yardımıma yetişti çok bir şekilde tamirim yapıldı pozitif enerji dolu çalışma arkadaşları var yardımcı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum en ufak sorunda dahil her türlü yardımcı oldular ve çok memnun kaldım tamir bakım vs o tür şeyler için gideceklere kesinlikle tavsiye ederim pişman olmazsınız tekrardan bütün çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum:)
Prof. Oak
Prof. Oak
2022-11-03
Monster laptopumun anakartı kısa devre yapmıştı. Sorunsuz tamir edildi. 6 ay da garanti verdiler. Teşekkürler.
gürbüz çınar
gürbüz çınar
2022-10-22
mükemmel bir onarımla hp laptop um eski haline döndü.kırık kasa onarımı ile birlikte diğer bakımları gerçekleştirdiler.didimden gönderip çok kısa sürede geri aldım.hem iletişim nezaketlerinden hemde profesyonelliklerinden dolayı teşekkür ederim..
CEM ELÇİ
CEM ELÇİ
2022-09-30
Merhaba, Dizustu bilgisayarimin ekrani goruntu vermiyordu. Ismi lazim degil bir tamirciye vermistim (vermez olaydim) 3 bilemedin 5 gunde hallederiz dediler. 20 gun beklettiler. Yapamadik maalesef deyip dagittiklari laptopu dogru duzgun bile toplamadan geri verdiler.. Tamir Kolik ise bilgisayarimin sorununu 1 gun icinde tespit edip , tamir ederek bana verdi. En basta guler yuzuyle yardimci olan Yakup Bey`e ve tum Tamir Kolik ekibine cok tesekkur ediyorum..
Ali Dasbas
Ali Dasbas
2022-09-28
Mükemmel.
Mustafa Öztürk
Mustafa Öztürk
2022-09-11
yaklaşık bir yıl önce hp dokunmatik laptopum bozulmustu, salı kargo ile yollamıştım, çarşamba akşam genel bir kontrol yapıp ertesi gün yaptılar videosunu gnderdiler, orjinal sarj aleti bazulmus oda anakartı bozmuş, anakart parası vermedn sadece ıkıyuz lıra artı başka bir adaptor ile 650 liraya halletmişlerdi sağolsunla.r. benm hatamdan dolayı gene aynı hatayı yaptı hiç açılmıyrdu laptp aradım saolsunlar sorun benden kaynaklı olmasına ragmen sadece yetmiş lira kargo parası odedim, bu vesile ile dilara beye ve burhan beye cok tesekkr edyrum, bu vesile ile ipad cam tamiri yapıyrlsa onuda yollcam inşallah